•  
 •  
 • Tréner a športový riaditeľ Karol Bačo mladší na zaujímavé témy týchto dní

  Juniori ŠK Hornets Košice na uplynulom turnaji, ktorý sa hral v Košiciach porazili PVK Vrútky a ČH Košice, no nestačili na ŠKP Modrí Draci Košice a po dvoch výhrach a jednej prehre pod vedením trénera Karola Bača mladšieho postúpili do celoslovenského kola, ktoré sa skladá zo štyroch účastníkov a hrať sa budú dva finálové turnaje. Spoločne s našim trénerom a riaditeľom klubu Karolom Bačom ml.sme sa porozprávali nielen o turnaji juniorov, ale aj o piatom turnaji medzinárodnej vodnopólovej súťaže Waterpolo Tour Series 2022/2023, ktorá sa hrá od štvrtka do nedele v nováckom NCVP a už sa na tomto turnaji nepredstaví poľský tím z Lodže, ktorého súčasťou boli aj vodní pólisti ŠK Hornets Košice. Ich miesto zastanú na posledných dvoch turnajoch, ktoré sa hrajú´v Novákoch naši vodnopóloví reprezentanti, ktorí sa pripravujú pod vedením hlavného trénera Romana Polačika a asistenta Karola Bača ml.na júnovú kvalifikáciu v Turecku o postup na januárové ME do Izraela. V úvode sme sa predsa len dotkli otázky postupu našich juniorov do celoslovenského finálového kola.

  ,, Isto sme mali s našimi juniormi za cieľ postúpiť. Zápas s ŠKP Modrí Draci Košice resp. s chlapcami z Ukrajiny bol vyrovnaný. Je to taký paradox slovenského vodného póla, že v družstve Modrých Drakov bol v podstate jediný Slovák a zvyšok boli ukrajinskí hráči.To je už skôr na zamyslenie pre nás všetkých či to robiť takto ďalej. Ak sa vrátim k zápasu, mohli sme hrať aj lepšie, dostali sme veľa gólov z diaľky a musím povedať, že ten zápas vyhral náš súper zaslúžene. Ja verím, že to chlapcov nakopne a budeme vedieť súperovi požičané vrátiť. Len chcem doplniť, že sme prišli o troch reprezentantov, ktorí dnes hrajú v zahraničí a ktorí by ešte vedeli hrať. Úlohou klubov je vychovávať a možno aj chvala Bohu, že sa tí chlapci dostanú niekedy do zahraničia. Povedzme si však na rovinu, väčšina z nich ide von kvôli štúdiu ale je to v poriadku. Stručne a jasne, sme radi, že sme postúpili a uvidíme ako to bude ďalej v prvej štvorke na dvoch turnajoch."  Aké máme ambície v prvej štvorke v Národnej lige juniorov?

  ,, My máme veľmi úzky káder a všetko záleží od toho, v akom zložení sa stretneme. Vidíte, kľúčový zápas proti ČH Košice sme hrali bez centra, pretože kvôli zraneniu nám vypadol Matej Kleščinský. Hovorím to ešte raz, odchodom hráčov do zahraničia na štúdium nám veľa hráčov nezostalo. Čo sa týka nižších kategórií mladších a starších žiakov, tak tu ešte nevieme to veľmi dopasovať a kategória kadetov nie je veľmi silá v našom ročníku v klube a ešte aj tam Dani Kohuth, ktorý by mužstvu vedel pomôcť, tak je tiež zranený. Tento turnaj odtiahla stabilná sedmička a popravde, bolo toho na nich dosť a navyše ťahajú aj za mužov. A sú aj pod istou dávkou stresu."

  Od juniorov prejdime v tejto chvíli k našim mužom. Sérii o bronzové medaily sa budeme venovať v týždni keď sa zápasy o tretie miesto začnú, preto nás v tejto chvíli zaujíma piate kolo medzinárodnej vodnopólovej súťaže Waterpolo Tour Series 2022/2023, ktoré od štvrtka do nedele organizuje ukrajinský Dynamo Ľvov. Už na minulom turnaji sa naši vodní pólisti neobjavili v čiapočke poľského tímu z Lodže, ktorý bol od začiatku súčasťou tohto turnaja a ani dnes ho v rozpise nevidíme. Pritom práve naši sršni hrali od prvého turnaja v tomto tíme. Ako to vyzerá v tejto situácii aktuálne?

  ,, Bola určitá dohoda s poľským tímom z Lodže. Viete, naša sekcia vodného póla pracovala v posledných mesiacoch vo veľmi ťažkom režime, kedy sme sa nevedeli dopracovať k nejakým rýchlejším rozhodnutiam.Už nebudem strácať čas vysvetľovaním kvôli komu a prečo, ale keďže Roman Polačik je poverený ako hlavný tréner Slovenska a mňa oslovil do pozície asistenta reprezentácie, tak sme boli nútení premýšľať akú prípravu vôbec zvoliť pred júnovou kvalifikáciou v Turecku o postup na ME do Izraela. Aj vzhľadom k tomu, že celá sezóna sa značne posúvala a v prípade, že by sme nenašli tieto dva termíny, tak by reprezentácia nemala ani kedy pri súčasnom kalendári sa stretnúť a nachystať sa na kvalifikáciu do Turecka. Aj z tohoto hľadiska absolvuje dva turnaje WTS 22/23 naša reprezentácia. V tomto prvom termíne, ktorý je pred nami od štvrtkového večera do nedele je viac hráčov z domácej Extraligy doplnených o Adama Furmana a posledné kolo tejto súťaže, ktoré sa bude konať krátko pred kvalifikáciou, počas neho by už mali byť prítomní všetci hráči, ktorí prejavili záujem a umožnila im to ich situácia. Na tomto turnaji, ktorý sa začína dnes večer budeme testovať ďalších mladých hráčov, ktorí boli doteraz juniori, alebo ich čaká ďalší rok kvalifikácia o postup na ME U19. Vyhrňme si rukávy a poďme pracovať za čo najprijateľnejšie náklady a nech chlapci hrajú okrem slovenskej ligy aj iné zápasy."


  Vyzerá to tak, že je pred Vami množstvo neľahkej roboty s hlavným trénerom reprezentácie mužov Romanom Polačikom.....

  ,,Ja som zvyknutý robiť vo vodnom póle odkedy som trénerom v zložitých časoch a situáciách a robíme to celé spoločne pre to, že nás to baví. Je to naozaj zložité a osobne sa domnievam, že bude situácia zložitejšia, pretože nášmu vodnému pólu chýbajú financie. Bez financií dnes šport robiť neviete. Čím ich máte menej, tým je ťažšie motivovať hráčov, aby sa zúčastnili sústredení. To sme videli aj teraz a to sa dialo aj predtým, bez ohľadu na to, kto bol trénerom. My sme oslovili napríklad piatich, či šiestich hráčov zo Slávie UK Bratislava a ani jeden sa sústredenia nezúčastní, skrz pracovných a štúdijných povinností. To je realita, na ktorú sa musí pripraviť každý jeden budúci tréner našej reprezentácie, nie len u mužov, ale aj v kategórii juniorov. Dnes už môžeme naozaj len s nostalgiou spomínať na časy keď sme boli v reprezentácii a na časy keď každý veľmi chcel a každý sa bál kto koho vyhodí, či nahradí. Dnes je tá situácia diametrálne odlišná, ale na druhej strane musím povedať, aby to nevyznelo, že je problém v tých hráčoch - je aj pravdou, že v dnešnej dobe kluby nevedia ponúknuť hráčom to, čo v minulosti a to všetko závisí od postoja a prístupu štátu a samospráv a vecí s tým súvisiacich, ktoré sa týkajú vodného póla."

  Pokiaľ sa u žien očakáva v kvalifikácii o postup na ME jednoznačne postup, u mužov to už tak ružovo vôbec nevyzerá. Hráme v horúcom tureckom bazéne proti domácemu výberu, navyše proti olympijským víťazom zo Srbska a sily si zmeriame s Veľkou Britániou. Vyzerá to, že to bude oveľa zložitejšie ako po minulé roky, resp. vyzerá to na riadnu fušku....

  ,, Nemyslím si, že u nás to bude trošku zložitejšie, je to diametrálne odlišné. Je to to, na čo neustále poukazujeme, že tá konkurencia u mužov je naozaj odlišnejšia než u žien. Už som zažil toho veľa, ale toto je pre nás určite momentálne najnáročnejšia situácia. Dokonca ani druhé mužstvo nemá istý postup a ak máte v skupine olympijských víťazov, bude to náročné. Ja som hral s našou,, starou generáciou " v Turecku a tam sme nepostúpili a prehrali sme tesne o gól. Tam sa naozaj nehrá vôbec ľahko. Bude rozhodovať každý gól, každá maličkosť.Treba sa pozrieť jasne realite do očí a trošku spomaliť. Prestať tárať dve na tri, pri súčasnom finančnom marazme si nemôžeme dávať nejaké iné méty a klamali by sme každému. V tejto finančnej situácii v akej sú naše kluby môžeme sa len pokúsiť spomaliť ten výkonnostný pád a pokúsiť sa do budúcna zamerať sa na prácu v reprezentácii, kedy by mali tí najlepší z jednotlivých klubov snáď viac spoločnej prípravy. Kluby ani v jednom meste s výnimkou Novák nedokážu plnohodnotne v rámci bazénových možností a cien zabezpečiť plnohodnotný tréning a bez toho to nepôjde. Uvidíme čo nás čaká o mesiac. Chcem dať dole klobúk pred všetkými chlapcami, ktorí hrajú v zahraničí a ktorí nám prisľúbili účasť.Po telefonických rozhovoroch s našimi hráčmi, sú tam snáď jeden alebo dva otázniky. Všetci tí, ktorí boli možno aj v minulosti daní na vedľajšiu koľaj, tak jednoznačne a okamžite prisľúbili účasť. Žiaľ, situácia bude náročná s našou brankárskou oporou Tomášom Hofericom, ktorý mi telefonoval a vzhľadom k rodinným dôvodom sa zrejme nebude vedieť uvoľniť ani po sezóne. Uvidíme teda aký káder vyskladáme. Pokúsime sa o čo najlepší výsledok, iné ako to, že to urobíme, sľúbiť dnes nevieme!

  Príprava po tomto turnaji teda pokračuje ďalej spomínaným ďalším turnajom v Novákoch?

  ,, Áno, posledné kolo Waterpolo Tour Series je na programe od 9. do 11. júna 2023 v Novákoch a potom už len finišujeme pred kvalifikáciou v Turecku."


  Zoznam článkov

  Sponzori klubu

  Reklamní partneri