Najbližší zápas: ŠK HORNETS vs KVP Nováky

 •  
 •  
 • Po turnaji Hornets U11 s trénerom Miroslavom Fábianom

  Počas uplynulého víkendu sa na košickej krytej plavárni uskutočnil medzinárodný mládežnícky vodnopólový turnaj kategórie U11 pod názvom HORNETS U11, na ktorom sa okrem zverencov trénera Miroslava Fábiana predstavili aj tímy KVP Nováky, Slávia PU Prešov a ukrajinský Dinamo Užhorod. Kvarteto tímov si zahralo v sobotu a v nedeľu každý s každým a v nedeľu krátko pred obedom sme spoznali celkového víťaza. Ním sa stali hráči Dinama Užhorod, ktorí v troch zápasoch nestratili ani bod, na druhom mieste skončil KVP Nováky a na treťom mieste naši sršni, ktorí si na konto pripísali jednu výhru nad štvrtou Sláviou PU Prešov. Po tomto turnaji sme sa porozprávali s našim trénerom Miroslavom Fábianom.

  Pán tréner, ako ste sa cítili s našimi deťúrencami a našimi nádejami na tomto turnaji?

  ,, Je to ťažké, ale veľmi milé. Na tých deťoch človek vidí, čo ich naučil, resp. to, čo ich naučiť nestihol. Je to také nevinné a milé, ako som už zdôraznil. Dieťa je predsa len zrkadlom samotného trénera. Mńa veľmi tešilo, že napriek tomu, že tie deti sa pripravujú v bazéne, ktorý je ohraničený dráhami, nakoľko tá kapacita veľakrát nedovoľuje urobiť nejaký ten vodnopólovejší tréning, ale napriek tomu sa po mojich x - rokoch venovania mládeže predsa len dalo na to pozerať. Samozrejme, výsledky možno hovoria niečo iné, ale tí, čo sa tomu rozumejú tak vedia, že plávanie a vodné pólo je beh na dlhé trate. To ovocie treba zbierať snáď trocha neskôr, len musia tie deti cítiť už aj v tomto veku chuť nejakých gólov a poprípade aj víťazstiev."

  Aká bola súťaživosť na tomto turnaji a aká bola konkurencia? Ako ste ju z pohľadu trénera vnímali?

  ,, Skrz konkurenciu som to vnímal tak, že bolo jednoznačne vidieť, že konkurenčné tímy a hlavne Dinamo Užhorod a de facto aj KVP Nováky už sa tejto vekovej kategórii venujú predsa len dlhšie.Ja som mal v tomto družstve chlapcov, ktorí sú dva mesiace na vodnom póle a vodnopólový tréning nemali žiadny. Kontakt s loptou mali na dvoch tréningoch, takže to sa nedá porovnávať s chlapcami, ktorí sa tomuto venujú dva roky. To samozrejme nie sú výhovorky, ale fakty. Napriek tomu si myslím, že takéto turnaje kde ,, o nič nejde " , pričom nikto na nikoho nekričí a nikto sa nejde byť do pŕs, že ja som ten lepší, sú dôležité kvôli tomu, aby tie deti pocítili aj tú otázku zápasovej zodpovednosti, ale aj radosť z hry ako takej. Tréning je jedna vec, ale hra a motivácia je niečo úplne iné."

  Ako je to s našimi nádejami v ŠK Hornets Košice?

  ,, O mlaď máme postarané. Hlavne máme o ňu postarané trénerskými kapacitami, samozrejme, že pri tej mládeži je veľká fluktuácia. Veľakrát príde dieťa, ktoré má X ´dalších iných koníčkov a záľub a hľadá sa v tom veku. Niektoré sa chcú naučiť len plávať a už sak vodnému pólu už nedostane, alebo sme mali aj taký prípad, že dieťa prešlo na plávanie od nás. Aj to svedčí o tom, že tá plavecká prípravka je u nás na vysokej úrovni. Nedá sa stavať na tom, že keď máme v 11-tich rokoch 20 detí, tak tých 20 detí dotiahnem až k mužom. je to prirodzené, decká skúšajú mnoho iných športov, ktorých je u nás v Košiciach neúrekom, čiže my zápasíme aj s týmto.Samozrejme, že tej základne by chcel mať každý viac, aj možno, že by sa dalo viac, ale kapacitne nie vždy vieme pokryť aj bazénovo množstvo detí."

  Čo je teda dôležité, aby deti s nami zostali pri vodnom póle?

  ,, Myslím si, že práve takéto turnaje a samotná liga ich drží, lebo ja si pamätám na slová nebohého pána Kalinku, ku ktorému som ja chodil na plávanie a svojho času môjmu otcovi povedal - daj ho na vodné pólo, lebo sa tam na plávaní bude nudiť. Nejdem tým dehonestovať plávanie, kdeže, to určite nie! Je to alfa a omega vodného póla  a sám som vyšiel z plávania, ak to tak smiem nazvať, ale je to pre chlapcov také živé.Je tam kontakt, je tam dráma, je tam chuť prekonať seba samého a súpera a dať nejaký ten gól. Nie každý môže byť futbalista, či hokejista, ale dá sa povedať, že tak krásny šport ako je vodné pólo prináša obdobné motivačné činitele ako ostatné kolektívne suchozemské športy. Jasné, zápasíme s popularitou toho športu, že sa nachádzame úplne niekde inde ako už skôr spomínané športy, ale s tým sa veľa u nás narobiť nedá. Môžeme robiť len to, na čo máme."

  U nás v klube pri prípravke a pri tejto vekovej kategórii U11 máte premiéru. Opýtam sa teda v závere, aké máte očakávania od svojho pôsobenia pri mladých sršňoch?

  ,, Ja mám očakávania vždy najvyššie. Tým, že tie deti som teraz podchytil a väčšinu som naučil plávať, tak stále tie očakávania rastú s tým, čo mi tie deti odovzdávajú. Ak sa naučili plávať a zotrvali s nami a začínajú vodné pólo viac vnímať a zostanú s nami naďalej, tak ich budem hnať, aby to ťahali do čo najvyšších kategórií.Či už klubových alebo aj reprezentačných. Držme si palce nech nám krytú plaváreň rekonštruujú čo najneskôr a keď ju už začnú rekonštruovať, tak nech to urobia čo najrýchlejšie."


  Zoznam článkov

  Sponzori klubu

  Reklamní partneri