Najbližší zápas: ŠK HORNETS vs KVP Nováky

 •  
 •  
 • Kombinované družstvo ŠK Hornets s KVP Nováky smeruje do Ligy majstrov

  V stredu večer absolvovali jediný spoločný tréning v bazéne košickej mestskej krytej plavárnea zahrali si v tréningovom zápase s ŠKP Modrí Draci Košice a ráno o 3.30 už nasadli do lietadla smerujúceho do Čiernej Hory. V tamojšom meste Herceg Novi odohrá zjednotený vodnopólový tím KVP Nováky a ŠK Hornets Košice v priebehu troch dní štyri náročné zápasy kvalifikačného turnaja prestížnej Ligy majstrov.

  „Veľmi sa teším na súboje proti kvalitným súperom,“ rozhovoril sa tesne pred odchodom mládežnícky reprezentant z klubu ŠK Hornets Košice Matej Kleščinský. „Sám som zvedavý, ako nám to bude klapať. Pred odletom sme totiž absolvovali iba jeden spoločný tréning a spoluprácu tak budeme ladiť až priamo v zápasoch. Navzájom sa však poznáme, pretože v juniorskej i seniorskej extralige proti sebe hrávame často. Máme zdravú rivalitu, ale mimo bazéna sme priateľmi.“

  Dôvody spojenia síl dvoch slovenských klubov na medzinárodnej scéne sú veľmi praktické a predovšetkým finančné.

  „Mnohokrát sme sa zhovárali o možnostiach zastavenia úpadku slovenského vodného póla a toto je jedna z ciest. Zásluhou spojenia síl môžeme dať hráčom - a predovšetkým tým mladým – okúsiť zápasy Ligy majstrov. Sú to obrovské skúsenosti a verím, že v tohtoročných európskych súťažiach odohráme čo najviac zápasov,“ zaželal si tréner Karol Bačo mladší. „S Peťom sme roky hrávali, neskôr sme spoločne trénovali juniorku. Výborné vzťahy máme aj s Mišom Gogolom a teší ma, že ukazujeme schopnosť spolupráce. V rámci tímu bude mať hlavné trénerské slovo Peťo. Nováky boli majstrami a zaslúžia si mať hlavné slovo. Mne to takto vyhovuje aj z praktických dôvodov, nakoľko som sa nedávno vrátil z juniorského šampionátu juniorov.“

  Súčasťou tímu pre kvalifikačný turnaj v Čiernej Hore je päť hráčov ŠK Hornets, pričom ide o Tomáša Bača a mladých reprezentantov, ktorí absolvovali nedávne juniorské majstrovstvá Európy. Počas ďalších turnajov sa však do akcie môžu zapojiť aj ďalší členovia kádra Sršňov.

  Prví traja totiž postúpia do hlavnej fázy Ligy majstrov, ďalší dvaja sa presunú a budú pokračovať v Challenge Cupe.

  „Budem úprimný, nemôžeme počítať s víťazstvami proti súperom z Chorvátska a Čiernej Hory. Radi by sme zvládli súboje proti Turkom a Litovcom,“ zamyslel sa v súvislosti s možnosťami na kvalifikačnom turnaji Karol Bačo ml. Ako však jedným dychom upozornil, podceniť už nemožno ani Vilnius. „Tohto súpera sme ešte donedávna porážali hladko, no zažili sme spoločné sústredenie v Herceg Novi a vieme, že ide o plne profesionálny tím, za ktorý hrá náš bývalý hráč Vojtenko. Ich mesačné náklady na platy sú také, ako má celá slovenská extraliga na rok. Takže takto na to momentálne sme a ak sa niekto čuduje, prečo nemáme výsledky, tak tu je odpoveď. Nemáme tréningové možnosti a financie potrebné pre rozvoj tohto športu. Je priam zázrakom, že v daných podmienkach sa ešte stále dokážeme dostať na vrcholné podujatia. Starší hráči tu však nebudú do nekonečna a o pár rokov prídu ešte oveľa ťažšie časy.“

  Aj Matej Kleščinský je z pohľadu cieľov pre turnaj v Herceg Novi realistom a nestavia si vzdušné zámky.

  „Chceme uhrať čo najlepšie výsledky. Ukázať, že vieme hrať solídne vodné pólo. Osobne som skromný a nemám prehnané očakávania. Pôjdeme však do toho so zdravou agresivitou a rozumom,“ prisľúbil mladý Košičan. To, že sa do výberu pre turnaj Ligy majstrov dostali predovšetkým mladí hráči, vníma ako veľkú šancu. „Sme vďační za veľký priestor, ktorý dostávame. Prebieha generačná výmena a každý zápas nám dodá skúsenosti. Vieme, že posledný juniorský šampionát nám nevyšiel. Pokašľali sme to, ale musíme sa opäť postaviť a ísť dopredu. Dôležité je hrať veľa zápasov a postupne sa zlepšovať.“

  Košickí hráči budú na medzinárodnej scéne účinkovať v KVP Nováky v rámci hosťovania. Pred extraligou sa potom vrátia do materského klubu.

  „Extraligu však ešte v tejto chvíli neriešime, pretože bohužiaľ nikto netuší, kedy sa vlastne začne. Po iné roky sme už mali v tomto čase odohraný Slovenský pohár, no ani jeho termín zatiaľ nepoznáme. V tomto smere sme svetová rarita,“ zakrútil hlavou Karol Bačo mladší, ktorý je zo súčasného stavu nášho vodného póla očividne rozladený. Nefungujú totiž ani veci, ktoré nie sú priamo závislé od peňazí. Tak ako sú časový harmonogram a rozpis sezóny.

  To, čo už ale s peniazmi súvisí, je skladba tímu. Preč sú už časy, keď boli Hornets profesionálnym klubom schopným platiť zvučné mená.

  „Vychovávame hráčov, ale nie sme profesionálny klub a chlapci teda postupne odchádzajú za štúdiom či prácou. Pred touto sezónou nám odišli Balogh, Adamec a Vrba. Všetci odišli kvôli školským povinnostiam a za to sa na nich hnevať nemôžeme. Vodným pólom sa živiť nebudú a potrebujú myslieť na zadné vrátka a dokončiť si školy. To je rozumný prístup. Nám neostáva nič iné, len si vyhrnúť rukávy a pracovať v rámci možností, ktoré máme,“ uzavrel s povzdychom tréner Sršňov Karol Bačo mladší.

  Pred mikrofóny zvedavých médií sa následne pristavili aj tréner Peter Nižný a Marco Mihál

  ,,My máme s trénerom ŠK Hornets Košice Karolom Bačom mladším veľmi dobré vzťahy už pomerne dlhú dobu a vyvinuli sme iniciatívu prihlásiť sa do tejto prestížnej súťaže, aj skrz toho, že už dlhé roky náš klub na tejto mape absentoval. Mali sme jednoducho chuť do toto ísť a je to aj výzva pre týchto mladých hráčov, ktorých si môžeme do budúcna otestovať. Na základe tohoto celého sme sa teda spojili a táto myšlienka sa mi veľmi páči a je veľmi dobrá. Chlapci sa oťujakú v pohárovej Európe i keď majú za sebou ME v Splite resp. ME v Podgorici, ale treba hrať takéto stretnutia aj na klubovej úrovni proti top tímom a treba v tom nejako začať a následne aj pokračovať, " prezradil včera médiám pred večerným tréningom tréner kombinovaného tímu a KVP Nováky usmiaty a v pohode Peter Nižný. Kto koľko hráčov do tohoto výberu dodá, to bolo predmetom dohody medzi oboma klubmi, ale keďže KVP Nováky získal majstrovský titul v poslednej sezóne, tak jednou z podmienok bolo, že dodá do tohoto výberu o dvoch, či troch hráčov viac. Ako zdôraznil tréner Peter Nižný, s ničím nebol problém, hlavné je, aby si chlapci zahrali takéto zápasy a nasali pravú vodnopólovú atmosféru. Trénersky v tomto družstve tiež nie je žiadny problém, nakoľko si Peter Nižný a Karol Bačo mladší vzájomne plne dôverujú, zažili spolu veľa pekných chvíľ v bazénoch ako hráči, ale aj ako tréneri a teraz sa už môžu naplno venovať našim mladým vodným pólistom. Rivalita medzi oboma klubmi ide teraz bokom, chlapci podľa slov Nižného sa poznajú, niektorí viac, iní menej, momentálne sa však ide za jeden tím a je pred týmto výberom veľká výzva, ale aj otázka zohratia sa v niekoľkých po sebe idúcich dueloch.

  Ako sme už avizovali, mladí vodní pólisti majú z posledných dní dosť nabitý program, navyše skoro ráno sa letecky presúvali z Košíc do Herceg Novi a počas troch dní na nich od piatka do nedele čaká štvorzápasová porcia duelov v úvodnom kvalifikačnom kole Ligy majstrov: ,,V skupine sú dve mužstvá ako jednoznační top favoriti, ktorí postúpia z prvého a druhého miesta a to domáci Jadran Herceg Novi a HAVK Mladosť Záhreb, v našej skupine je aj náš finálový súper z Nordic ligy Žaibas Vilnius, ktorého sme nedávno porazili a uvidíme ako na tom budeme teraz a v akom sú oni zložení. Turecký tím Enka Istanbul tiež nebude ľahké sústo, verte mi. Tešíme sa aj na súboj proti domácemu Matejovi Čarajovi, ktorého ja poznám 10 či 12 rokov, vlastne od prípravky a viem čo môžem od neho očakávať. Má však veľa kvalitných spoluhráčov a jeho družstvo je veľkým favoritom skupiny. Chlapci sú v kontakte a veľmi sa na vzájomný duel tešia. Prinesie to naozaj veľa driny pre nás, ale verím, že aj veľa pekných momentov. Ja osobne som tam nikdy nehral, takže aj pre mňa to bude nová skúsenosť a teším sa na to.Čo je dôležité, postup zo skupiny má zabezpečený každý v tých ďalších pohárových súťažiach, takže v tomto zložení odohráme isto aj ďalšie kolo.Som veľmi šťastný, že sa nám konečne po dlhých rokoch absencie na vodnopólovej mape Európy podarilo na to nájsť financie a môžeme sa prezentovať. Situácia je aká je, náš šport nám upadá a to vodné pólo nám držia hlavne chlapci v juniorskom veku a viac hráčov nám pomaly ale isto s kariérou končí a my musíme hľadať a nájsť perspektívnych hráčov do budúcna."

  Kapitán našej juniorskej vodnopólovej reprezentácie a jedna z opôr Marco Mihál je nadšený z toho, že si chlapci v tomto kombinovanom tíme môžu spolu zahrať:,, Ja som veľmi rád za takéto spestrenie a isto, ak sa spoja dva takéto kluby dokopy, tak budeme lepší do pohárových zápasov. V bazéne problém nevidím, poznáme sa všetci navzájom, v tomto problém nevidím. A s akými pocitmi ideme do týchto zápasov? Určite chceme vyhrať s litovským súperom Žaibas Vilnius, ktorého sme porazili nedávno vo finále Nordic ligy a je to hrateľný súper pre nás. Sú tam aj veľkí favoriti, proti ktorým keď nastúpite, tak je to veľký sviatok ale pobijeme sa o dobré výsledky a verím, že z vodného póla sa v takých zápasoch aj čomusi vodnopólovému priučíme. Všetci sme tu mladí hráči s výnimkou skúseného harcovníka Juraja Zaťoviča, ktorý bude našim kapitánom."

  Kto bude reprezentovať tento tím v Lige majstrov?

  1 Adam Šimkovič, 2 Adam Berlanský, 3 Juraj Zaťovič, 4 Patrik Tisaj, 5 Andrej Kováčik, 6 Marco Mihál, 7 Benjamín Illiaš, 8 Simon Štanga, 9 Tomáš Zolovčík, 10 Tomáš Bačo, 11 Dani Bačo, 12 Matej Kleščinský, 13 Ladislav Rajdoš

  Program v Lige majstrov vyzerá takto:

  Piatok 30. september

  12.00 KVP Nováky – Enka Istanbul (Turecko)

  17.00 KVP Nováky – Mladosť Záhreb (Chorvátsko)

  Sobota 1. október

  17.00 KVP Novák – EVK Žaibas Vilňus (Litva)

  Nedeľa 2. október

  12.00 KVP Nováky – Jadran Herceg Novi (Čierna Hora)


  Zoznam článkov

  Sponzori klubu

  Reklamní partneri