Dabrovský Štefan Marián

    Narodil sa 26.januára 1955 v Košiciach. Hráč, ktorý pôsobil na pozícii obranca a bol známy tým, že hral cez ruku, bol tiež pravé krídlo.Ako 10-ročný začal plávať no po pol roku ho prehovorili na vodné pólo. Keď mal 13 rokov, takmer s vodným pólom skončil. A to kvôli hokeju, ale nakoniec rozhodla blízkost plavárne, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dobrá voľba.V 15-tich rokoch dostal žltačku a takmer prestal športovať. Rok držal diétu, v 17-tich už bol v širšom kádri mužov A tímu reprezentácie Československa. Má na svojom konte množstvo krásnych umiestnení od bronzu po zlato v kategóriách dorast a juniori.

    Prvú zlatú medailu u mužov získal v roku 1972, stal sa majstrom ČSSR s ČH Košice.O rok na to na Kube juniorská reprezentácia ČSSR remizovala s Maďarskom v pamätnom zápase 5:5, keď vyrovnávajúci gól na turnaji Družba dal Ján Bohát. V roku 1973 v tureckom Izmire bol na programe Pohár európskych majstrov, takzvaný PEM a ČH Košice sa podaril postup zo základnej skupiny do talianskeho Palerma na Sicíliu. Od roku 1972 do roku 1983 získal Štefan Marián Dabrovský spolu 12x titul majstra krajiny v ČSSR. Nehodno zabudnúť každoročnú účasť v PEM, viac-menej pravidelné postupy do semifinále, čo je však zaujímavé, mužstvo sa do finále nikdy nepozrelo. Pre Mariána Dabrovského zostávajú v pamäti krásne momenty z chorvátskeho Dubrovníka, kde v zápase s domácim Jugom hralo mužstvo v semifinále, skóroval v zápase dva razy. V PEM v tureckom Istanbule nastúpila ČH Košice proti španielskemu veľkotímu CN Barcelona, proti vtedajšiemu víťazovi Superpohára, naše mužstvo prehrávalo jasne 1:7, ale nakoniec sa stal zázrak a ČH vyhrala tesne o gól 13:12.

    S budapeštianskym Vašašom sa zrodila remíza 12:12. V roku 1977 na ME skupiny B, ktorá sa hrala vo Švédsku ČSSR obsadila tretie miesto a v roku 1981 na ME v Splite sme vyhrali celý turnaj, čo nás oprávňovalo k postupu vyššie ale nestalo sa tak, skrz zmeny systému celej kvalifikácie. V roku 1982 v kvalifikácii v holandskom Utrechte sa hralo o postup do A-skupiny ME, postup našej reprezentácii nakoniec nevyšiel. Odohral množstvo turnajov, zahral si aj na turnaji spriatelených armád, kde sa predstavili vojenské ale aj policajné kluby. V Rakúsku sa tiež venoval pólu, bol majstrom Rakúska s Donau Wien v roku 1987, trénerom bol vo Viedni i v Klosterneuburgu, v juniorke i u mužov a bol tiež medzinárodným rozhodcom. Ako 28-ročný ukončil svoju kariéru, žial, akutálny stav mu nedovoľoval ďalej sa venovať vodnému pólu. Bol výborný hráč, tímový hráč, dirigent a výborný strelec.Titul Majstra športu mu udelili 17.12.1979.

    Sponzori klubu

    Reklamní partneri